czwartek, 9 sierpnia 2012

robot.

Witam!


Zacznę pisać o tym co mnie chyba teraz najbardziej interesuje a mianowicie o konstrukcjach budowlanych.

Temat może wydawać się trudny i skomplikowany, choć według mnie teraz po zaczerpnięciu trochę większej wiedzy i zrobieniu kilku projektów na studiach (samemu, niestety w dzisiejszych czasach z tego co obserwuje się już mało komu zdarza) wydaję się prostsze i ciekawszy.

Jako student jestem zapoznawany z schematami oraz algorytmami jak trzeba wykonać poszczególne rzeczy podczas projektowania, gdy się to ogarnie to już z górki. Oczywiście trzeba przestrzegać zasad, założeń norm oraz wytycznych dla każdego typu konstrukcji czy to stal, żelbet, drewno czy konstrukcje sprężone. Jednak podstawy są zawsze te same i o nich dzisiaj popisze i o rzeczach które je ułatwiają.

Podstawą są zawsze schematy statyczne danej konstrukcji - uczymy się o tym już na pierwszym roku studiów (bynajmniej Ja tak miałem) - mechanika ogólna, statyka, mechanika budowli czy dynamika to przedmioty który każdy projektant powinien rozumieć (tak mi się przynajmniej wydaje).

Wiele godzin spędzonych przy liczeniu belek, ram, krat, sprawdzaniu czemu się nie zerują momenty itp. na pewno nie wychodzą na złe, ale jak to każdy student trzeba się jakoś wspomóc - czyli programy komputerowe do liczenia takich ustrojów.

Nic prostszego zadajesz schemat , dokładasz obciążenie i voilà masz wyniki , wykresy, cały komplet all. Gorzej kiedy rozwiążesz samemu, wyszedł Ci wynik i niestety się różni od wyniku w programie. Co wtedy, myślisz pewnie zrobiłem błąd , komputer się nie myli - niestety komputer się myli (znaczy nie do końca komputer tylko Ty jak wprowadzasz dane i zadajesz obciążenie. Trzeba pamiętać też, że komputer trochę inaczej liczy niż my stąd mogą być nieznaczne różnice). Ale nie o tym chce pisać bo, aż się tak na tym nie znam, nie che zgrywać jakiegoś bufona który wszystko wie - chodzi mi o coś innego a mianowicie - każdy projektant do stworzenia schematu, zadania obciążenia konstrukcji wykorzystuje programy komputerowe. Nikt nie robi tego już ręcznie (słowo "nikt" w sensie bardzo mały odsetek konstruktorów) bo po pierwsze to znacznie wydłuża czas trwania prac projektowych a po drugie obliczanie tak dużych konstrukcji o skomplikowanych schematach są praktycznie nie wykonalne.

Sam podczas mojej nauki (dalej ją kontynuuje) przetestowałem wiele programów komputerowych do obliczeń statycznych i wytrzymałościowych. Trzeba Sobie ułatwiać życie i się tego uczyć, bo na studiach tego niestety nikt nie pokaże (a właściwie jeden z moich wykładowców pokazał nam jak zrobić obwiednie momentów i sił tnących, ogólnie kombinatorykę w RM-win'ie - tak to był jeden wykładowca, reszta mówiła, że trzeba samemu myśleć z tym się zgadzam ale po nauczeniu nas myślenia mogła by przyjść chwila na naukę tego co w pracy biedzę się wykorzystywać).

Dobra koniec z tymi przemyśleniami na temat studiów o czym innym chce pisać. Przetestowałem kilka programów od Soldis Projektant, RM-win, Belka 2d itp po ostatnie moje odkrycie a mianowicie (Ameryki nie odkryłem, choć długo się do tego zbierałem) Autodesk Robot Structural Analysis i powiem wam, że jest to program godny polecenia a wręcz jego znajomość jest obowiązkiem każdego studenta budownictwa. Wiem, wiem , wielu z was powie, że jest dużo innych lepszych, szybszych, tańszych programów - ale zaletami Robota jest to, że jest do niego łatwy dostęp - każdy może ściągnąć ze stront Autodesku i zrobić Sobie licencje studencką, współgra z programami z rodziny Autodesku a teraz to jest chyba najbardziej popularne oprogramowanie używane w biurach projektowych i ma WIELKIE możliwości.

CDN.!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz